Egy kis Erdély, egy kis Európa

A történelmét a Báthory István-féle jezsuita nagykollégiumig visszavezető kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen új szelek fújnak.

A magyarellenes jelölt győzelmét a közvéleménykutatók 10 százalékkal elhibázták, de nem csak Simion fölényes diadala volt meglepetés.
Illyés Gergely politológus a Nemzetpolitikai Kutatóintézet (NPKI) munkatársa interjút adott a Új Magyar Szó online erdélyi portálnak a román elnökválasztás első fordulójával kapcsolatban. A politológus elmondta: necces vállalkozás volt Crin Antonescu személyében egy olyan politikust indítani a kormánykoalíció jelöltjeként, akinek az elmúlt két évtizedben bőven adódtak konfliktusai a két nagy román párttal.
Illyés szerint a második fordulóba jutott George Simion és Nicușor Dan sikerének a kulcsa a rendszerellenesség.
Simion győzelme nem volt meglepetés, azonban a győzelem mértéke annál inkább, hiszen mint Szőcs Levente a lap riportere megjegyzi: jócskán alulmérték Simiont. Illyés Gergely az Új Magyar Szó riporterének elmondta ez nem feltétlenül a közvélemény-kutatók hibája: „A felmérések módszertanával nagyon-nagyon nehéz dolguk van most a szociológusoknak.
Nézzük csak meg az exit pollokat: az egyikhez képest 10, a másikhoz képest 7 százalékponttal többet kapott Simion.
Nyilván ebben benne van az is, hogy a diaszpórát nem mérik, és ott azért néhány százalékpontot hozott Simion a többiekhez képest.”
A másik nagy meglepetés az volt, hogy Nicușor Dan jutott a második fordulóba, nem pedig az erdélyi magyarok által támogatott Crin Antonescu. Illyés szerint a románok nem Simionra szavaztak, hanem a nagy pártok ellen. „A társadalom nagy többsége elutasítja az elmúlt éveknek a politikáját, mert egy kalap alá veszi ezeket a pártokat, Klaus Johannist, Marcel Ciolacut, Liviu Dragneát, Florin Cîţut, Nicolae Ciucát. Ez egy olyan történet, amiből az embereknek elegük van.
Crin Antonescu kampánya nagyon igyekezett hangsúlyozni, hogy ő nem köthető ehhez az irányvonalhoz – és hát ez tényszerűen igaz is -, de nem sikerült róla elhitetni, hogy ettől a pártrendszertől független jelölt lenne”
– mondta a lapnak.
Nyitókép: Alex Nicodim/NurPhoto via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
A történelmét a Báthory István-féle jezsuita nagykollégiumig visszavezető kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen új szelek fújnak.
***